U subotu, 25. veljače 2023. godine u prostorijama KBF-a u Đakovu, održan je seminar za animatore i članove župnih misijskih skupina. Seminar je okupio oko pedesetak animatora i suradnika.
Nakon pozdrava i uvodne riječi nadbiskupijskog povjerenika za misije preč. Ante Šiška, nazočni su zapjevali pjesmu „Idi kaži cijelom svijetu“. Potom je uslijedila molitva za misije koju je sastavio kapucin fra Ivica Vrbić, misionar u Mineru u Boliviji.
Nacionalna ravnateljica Papinskih misijskih djela sestra Ivana Margarin pozdravila je nazočne i upoznala ih s institucijom Papinskih misijskih djela i samim pojmom misija. Vodeći se Isusovim riječima: „Dana mi je sva vlast na nebu i na zemlji! Pođite dakle i učinite mojim učenicima sve narode… I evo, ja sam s vama u sve dane do svršetka svijeta“ (Mt 28, 18-20; usp. Mk 16, 15-18; Lk 24, 46-49; Iv 20, 21-23“ jednostavnim riječima definirala je misije kao srce crkve, a misionara kao poslanika, odnosno svjedoka. Istaknula je da Papinska misijska djela kao ustanova crkve imaju 120 nacionalnih uprava diljem svijeta, a samo djelovanje Papinskih misijskih djela očituje se kroz 4 segmenta. Svaka nacionalna uprava obuhvaća i djeluje kroz sva 4 djela. Prvo, ujedno i najstarije djelo koje datira još iz 1822. godine je djelo za širenje vjere čija je utemeljiteljica laikinja blažena Pauline Jaricot. Svrha i cilj ovog djela je širenje svijesti o potrebi evangelizacije kao prvom cilju misija, poticanje vjernika o misijskom identitetu, informiranje o životu i potrebama crkve u misijama, rast misijskih zvanja. U okviru ovog djela, predzadnju nedjelju u mjesecu listopadu obilježavamo kao Svjetski dan misija. Drugo djelo je Djelo sv. djetinjstva utemeljeno 1843. godine od strane Charlesa Augusa Marie de Forbin-Janson sa svrhom odgoja djece od samog djetinjstva kako bi bila spremna pomoći drugoj djeci, te na taj način probuditi svijest mladih o misijama i voditi ih ka misijskom djelovanju. Tako se želi potaknuti razvoj misijskih zvanja. Dan sv. djetinjstva obilježava se na Bogojavljenje – 06. siječnja. Treće djelo, Djelo sv. Petra apostola utemeljeno je 1889. godine, a utemeljiteljila ga je Jeanine Bigard sa svrhom razvoja domaćih duhovnih zvanja s ciljem odgoja domaćeg svećeništva i redovništva spremnog za posvećeni život na misijskim područjima. Četvrto djelo, Misijsku zajednicu utemeljio je 1916. godine blaženi Paolo Manna, a svrha i cilj je jačati svijest o misijama među svećenicima, redovnicima i laicima, te ih poticati i otvarati na spremnost prihvaćanja misionarskog poziva.
Papinska misijska djela u Hrvatskoj su usko povezana sa Papinskim misijskim djelima u Bosni i Hercegovini. Hrvatska danas ima 72 misionara (48 redovnica, 12 redovnika i 12 dijacezonskih svećenika), koji su raspoređeni na 4 kontinenta, konkretnije u 23 zemlje. Pomoć misijama može se realizirati kao pomoć konkretnom misionaru ili na različite nakane: izgradnja škole, vrtića, pomoć gladnima, pomoć za pitku vodu… Sestra Ivana upoznala je nazočne sa raznim načinima prikupljanja sredstava za misije.
Nakon zajedničkog dijela, uslijedio je rad u četiri radionice. Prva radionica bila je radionica Župe Svete Obitelji iz Osijeka. Misijska skupina ove župe prepoznatljiva je po svojim konkretnim akcijama koje se očituju kroz organizaciju humanitarnih koncerata, prikupljanje novčanih i materijalnih sredstava za točno određene misije (svaki put neka druga misija), prikupljanje misnih nakana za Papinska misijska djela, te direktno povezivanje s misionarima koji djeluju u misiji za koju se prikupljaju sredstva. Isto tako, pokazali su koliko su spremno ugostili misionare koji su svojim informacijama iz prve ruke svjedočili o potrebama i životu u misijama. Sve to bilo je moguće vidjeti kroz zanimljivu prezentaciju.
Druga radionica bila je radionica Misijskog centra Đakovačko-osječke nadbiskupije, a u kojoj radionici je voditeljica istaknula nazočnima da je potrebno u svom misijskom djelovanju dati sve od sebe za potrebe misija, a sve u skladu s mogućnostima. Isto tako, prezentirala je kao napraviti dekoracije koje se mogu prodavati, te prihod od prodaje namijeniti za misije.
U trećoj radionici – radionici Župe sv. Ćirila i Metoda iz Vinkovaca voditeljica je objasnila na koji način djeluje njihova misijska skupina, te pokazala ručne radove čijom prodajom pribavljaju sredstva za misije. Nadalje, objasnila je način izrade jednog od radova.
Četvrta radionica bila je radionica Nacionalnog misijskog ureda iz Zagreba u kojoj su nazočni pozvani na čitanje „Radosne vijesti“, časopisa koji objavljuje vijesti o misonarima i misijskim djelima, te su suradnici pozvani da šalju svoje priloge o događanjima u njihovim župama vezanim uz misijsko djelovanje. Također, nazočni su upoznati s akcijama koje se provode u okviru ovog ureda.
Nakon završenog rada u radionicama, suradnici i animatori su razmijenili dojmove o radionicama. Radi bolje povezanosti i protoka informacija, nadbiskupijski povjerenik za misije vlč. Ante Šiško, predložio je kreiranje viber-grupe u kojoj će biti svi suradnici i animatori. Isto tako, istaknuo je da mu je potrebno dostaviti kontakt podatke povjerenika za misije u župi, kao i godišnji izvještaj o misijskom djelovanju u župi. Izrazio je volju i želju za pohod župama i susret s misijskim skupinama koje djeluju po župama, ali to je moguće ostvariti samo po pozivu župnika dotične župe. Radi što kvalitetnijeg djelovanja rodila se ideja o osnivanju užeg povjerenstva za misije unutar Nadbiskupije, kao i prijedlog zajedničkog misijskog projekta na nivou Nadbiskupije. Da bi se misijski suradnici međusobno bolje upoznali i surađivali otvorena je mogućnost zajedničkog druženja uz slavlje euharistije i klanjanje u Šumanovcima. Susret je završio onako kako je i započeo – pjesmom.
Tekst: Mirta Jakovac
Fotografije: Ruža Keser