NOĆ OTVORENIH VRATA CRKVE

Nakon večernje mise, u nedjelju 31.10., s početkom u 19.30 sati, u Vođincima je započelo molitveno bdijenje uoči svetkovine Svih svetih, pod nazivom „Noć otvorenih vrata crkve“.

Cilj je navedenog programa obnoviti običaj okupljanja na molitvu i bdijenje uoči velikih svetkovina. Vjernike se želi pozvati na radosno zajedništvo i molitvu te kroz duhovni program pokazati da smo svi pozvani na svetost. Sveci su također bili obični ljudi, ponekad slabi i grešni, ali strpljivi, ponizni i ustrajni u ljubavi i svjedočenju vjere. Stoga su kršćani diljem svijeta pozvani uključiti se u molitvenu akciju poznatu pod nazivom Holywin – Svetost pobjeđuje. Pobožnost je započela nagovorom vjeroučitelja, gosp. Tomislava Savića pod naslovom „Svetost pobjeđuje“. Spomenuti nagovor donosimo u nastavku izvještaja.

Po završetku nagovora uslijedilo je izlaganje Presvetoga, a potom animirano euharistijsko klanjanje koje je animirao zbor mladih. Izmjenjivale su se duhovne pjesme i misli župnika, vlč. Ante Šiška. Vlč. Šiško je istaknuo Isusov poziv na svetost, kao i utjehu i nadu u život vječni koji nam nude blaženstva iz evanđelja. Zadnju satnicu klanjanja animirale su naše sestre Službenice Milosrđa uz pomoć još četiri sestre iz Dalmacije koji će ovaj vikend ponuditi duhovnu obnovu svim zainteresiranim mladima.

Euharistijski Isus bio je izložen sve do 22:30 sati, kada je uslijedio završni blagoslov.

tekst: Ankica Savić

fotografije: Ruža Keser

SVETOST POBJEĐUJE – nagovor vjeroučitelja Tomislava Savića

Povijest

Halloween se odnosi na stari keltski blagdan koji se slavio upravo na današnji dan. Naime stari Kelti, točnije druidi (keltski svećenici) čitavu su godinu podijelili da dva dijela: zimsko ili mračno razdoblje i ljetno ili svjetlo razdoblje, a slavljena su četiri blagdana. Najveći blagdan bio je Samhain koji se slavio 1. studenoga. To je bio i početak keltske godine. Samhain se slavio i do šest dana, a u toj proslavi bilo je svega. I opijanja, prežderavanja, orgijanja…Na taj blagdan prinosile su se i žrtve, obično životinjske, a ponekad i ljudske. Za vrijeme slavlja vjerovalo se da nestaje granica između ovoga svijeta i svijeta mrtvih. Tako da su te noći mrtvi mogli uči o ovaj svijet. Taj dan se ništa nije ni radilo zbog toga što se vjerovalo da se nekim poslom može nauditi mrtvoj duši. Zbog straha od posjeta mrtvih, nastojalo ih se prevariti tako da su se počeli maskirati i praviti veliku buku. Nastojalo se i udobrovoljiti pokojne ostavljanjem hrane na ulazu u kuću. Nakon pokrštavanja Kelta, a da bi se suzbili poganski obredi i blagdani, Crkva često proglašava kršćanske svetkovine na određene datume. Tako je bilo i s blagdanom Svih svetih. Da bi iskorijenili pogansko slavlje Samhain, papa Grgur IV. premješta svetkovinu Svih svetih na 1. studenoga.

Danas

Kada je nešto novo nastalo na temelju nečega staroga tada dobiva naziv neo. Tako je u današnje vrijeme poganstvo proglašeno neopaganizam. Halloween u današnjem obliku nastao je kada su se mnogi Irci, zbog gladi u zemlji, preselili u Ameriku. Sa sobom su ponijeli i neka svoja slavlja i poganske običaje. Najintenzivnije širenje Halloweena dogodilo se poslije Drugog svjetskog rata, a traje do dan danas. Mnogi će reći da je to samo zabava u kojoj na poseban način uživaju djeca maskirajući se i skupljajući slatkiše. Neki će reći da je to plod amerikanizacije društva i sve prisutnijeg potrošačkog mentaliteta. Pa nema ništa loše u teme. Mislim da ima.Zlo i grijeh u početku nikad nisu nasilni. Nikada nećemo na silu biti primorani na grijeh. Sve to ide polako i lukavo. Često pod krinkom zabave i nevinosti. Sjetimo se prvog grijeha. Danas u Americi ima 500 000 registriranih wicca. Osoba koje se izjašnjavaju kao neopogani, vještice, vračevi… Zanimljivo će biti vidjeti koliko takvih osoba ima u Hrvatskoj nakon popisa stanovništva.

Svetost

Nismo mi Kelti ni neopogani, ali imamo nešto zajedničko. A to je traženje onostranog. Svjesni smo da postoji još nešto osim ovoga materijalnog svijeta. To molimo i u Vjerovanju: …svega vidljivoga i nevidljivoga. I ta dva svijeta mogu, a i trebaju biti u suodnosu, ali na ispravan način. Kao što postoje dobra duhovna bića anđeli, tako postoje i ona ne baš dobra. Ponekad, možda i nesvjesno, svojim postupcima prizivam ona zla bića da djeluju. Primjer: „dječja“ igra zazivanja duhova (Charalie Charlie, witchboard), proklinjanja, čaranja, gatanja… Koga zoveš, nemoj se iznenaditi ako dođe.

Kršćanska je tradicija od početaka imala bdijenja uoči blagdana. Na njima se slavilo, molilo i bdjelo. Polnoćka na Božić, ili misa na Veliku subotu su upravo to – bdijenja. Priprema i žarko očekivanje Božje milosti. Kroz povijest postojalo je i bdijenje uoči blagdana Svih svetih. Nažalost, morala se dogoditi Noć vještica da ponovno imamo takvo bdijenje prije Svih svetih.

Ne bih volio kada bi se u ovom bijenju previše zadržavali na Noći vještica. Da, važno je znati što se krije iza toga, važno je znati da i danas postoje vještice i vračevi i magovi…Ali se ne trebamo previše njima baviti. Mi se trebamo baviti svetošću i to na svakom mjestu u svakom trenutku. Na to smo pozvani. Sveti budite jer sam ja svet Gospodin Bog vaš. Budite savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski. Kako biti svet? Sutra, ma već večeras, slavimo nebrojeno mnoštvo svetih. Nitko se od njih nije rodio svet. Nitko od njih nije sam postao svet. Jedini koji je svet u punom smislu te riječi je Bog. Svi ostali su sveti jer participiraju na njegovoj svetosti. I mi možemo biti sveti. Početak je da Boga stavimo na prvo mjesto. A mi ga ponekad stavljamo na čekanje. (pričekaj Bože sad ću ja malo po svom). Idući je korak da tražimo, osluškujemo i vršimo Njegovu svetu volju.

Mi ne slavimo mrtve, a još manje ih se bojimo. Mi slavimo svete koji su živi jer naš Bog je živi Bog. Svetost pobjeđuje! Ne u ovom svijetu, ne u materijalizmu, ne odjedanput, vjerojatno nećeš biti omiljen u društvu ako se trudiš oko vlastite svetosti. Ali svetost pobjeđuje!

Usmjeri večeras svoje srce izvoru svetosti – Bogu. Uroni u Svetoga.