U subotu 22. svibnja 2021., u župnoj crkvi Kraljice Svete Krunice u Vođincima, s početkom u 21 sat, održana je zadnja, deveta večer devetnice Duhu Svetom. Kao i ostalih osam večeri, vjernici su se i danas sabrali oko Euharistijskog Gospodina. Župnik Šiško na početku je uputio zaziv Duhu Svetom. Potom je vjeroučitelj Tomislav Savić svojim nagovorom približio drugih šest plodova Duha Svetoga: dobrotu, vjernost, blagost, krotkost, uzdržljivost i čistoću. Nakon izvrsnog nagovora našeg vjeroučitelja uslijedilo je euharistijsko klanjanje pred Presvetim Oltarskim Sakramentom koje je prevodio župnik Šiško, a animirao zbor mladih Glas Srca. Bila je uistinu posebna večer uz snažno slavljenje i predanje Duhu Svetome.
Nagovor vjeroučitelja Tomislava Savića: Plodovi Duha Svetoga
Sinoć nas je Ljudevit lijepo uveo u razmatranje o plodovima Duha Svetoga. Samo ćemo kratko ponoviti: darove Duha primamo u sakramentima, a plodove donosimo u svakodnevnom životu. Kako to funkcionira? Pokušat ću slikovito objasniti. Za rođendan dobiješ parfem. To je dar. Plod toga dara je miris. Ako koristim taj dar donosim plod. Ako koristim miris, lijepo mirišem sebi i drugima. Ako ne koristim taj dar, ne donosim plod. Ako ne koristim miris, ne mirišem. Ako koristim darove Duha, donosim plodove Duha. Možemo to gledati i obrnuto. Ako u svom životu vidim ili još bolje ako drugi vide u meni plodove Duha tada se koristim darovima Duha Svetoga. Večeras ćemo razmišljati o ovim plodovima Duha Svetoga: dobrota, vjernost, blagost, krotkost, uzdržljivost i čistoća.
Dobrota
Biti dobar. Mislim da ne moram previše objašnjavati ovaj plod koji trebamo donositi. Biti dobar znači ne gledati svoju korist. Jedna stvar mi je zanimljiva kad razmišljam o dobroti. Jako nam je važno da su drugi dobri. Očekujemo da drugi budu dobri. Mi učitelji želimo da djeca budu dobra. Od župnika se očekuje da bude dobar. Prodavačica mora biti dobra prema nama. U prometu drugi vozači moraju dobro voziti. Doktorica, neki majstor, susjed, prijatelj, muž, žena…svi oni moraju biti dobri. A ja? Jesam li ja dobar? Očekujem od drugih da budu dobri, a od sebe to ne očekujem. Većinom ja jesam dobar, ali ponekad baš i nisam. Kao da se ovo ponekad ne računa.
Vjernost
Vjernost se živi u prvom redu prema Bogu i vidi se u spremnosti vršenja Njegove volje. A zatim i u suživotu s drugima (zapovijedi ljubavi). Primjer imamo kod Isusa. Znamo onu zgodu kada je, nakon posta, Isusa iskušavao Sotona u pustinji. Isus je u svim kušnjama ostao vjeran Očevoj volji. I mi smo na to pozvani. U svakodnevnim situacijama ostati vjerni. Ne očekivati stalno čuda u svojim životima i ne oslanjati se stalno na neka izvanredna iskustva. I kad nam se čini da je Bog dalek i ne pruža nam utjehu koju želimo, trebamo ostati vjerni Njemu. Zapreke za vjernost su: lijenost, nemar i sebičnost.
Blagost
Grčka riječ za blagost označava nešto što je dobro za upotrebu. To možemo koristiti i za ljude. Blag čovjek je onaj koji je dobar za upotrebu. To jest, koji je ljubazan, uslužan, spreman pomoći, velikodušan i pošten. S čovjekom koji je blag lako je komunicirati. On sluša kada mu pričamo, nastoji nas razumjeti i nije najpametniji. Takav je bio Isus. Dok su se farizeji, saduceji i pismoznanci često držali pravednijima od drugih „običnih“ Židova, Isus je tim istim ljudima pristupao bez straha. Farizeji su se bojali dotaknuti drugog čovjeka bojeći se da je grešan pa će se i oni onečistiti. Bojali su se pomagati bolesnima. Isus ide grešnicima da se obrate. Isus ide bolesnima da im pomogne. Evo Sluge mojega koga podupirem, mog izabranika, miljenika duše moje. Na njega sam svoga duha izlio da donosi pravo narodima. On ne viče, on ne diže glasa, niti se čuti može po ulicama. On ne lomi napuknutu trsku niti gasi stijenj što tinja. Vjerno on donosi pravdu, ne sustaje i ne malakše dok na zemlji ne uspostavi pravo. Otoci žude za njegovim naukom. (Iz 42, 1 – 4).
Krotkost
Krotak čovjek je jednostavan čovjek, nije nasilan, blage naravi. Onaj koji je ukrotio svoju narav i ćud, svoju snagu drži pod kontrolom. Isus kaže u svojim blaženstvima: „Blaženi krotki, oni će baštiniti zemlju“. Za razliku od onih koji danas „baštine“ zemlju, moćnici, gospodari, privilegirani, oni koji iskorištavaju druge. Kraljevstvo Božje će baštiniti jednostavni, oni kojima ne treba puno i preko mjere za život. Kako se ono kaže koji ne traže kruha preko pogače. Što se protivi krotkosti? Nametanje, nepoštivanje slobode, uvjeravanje, manipuliranje, nadimanje, izvrtanje.
Uzdržljivost
Uzdržljivost se izravno protivi neumjerenosti. Tamo gdje sam neumjeren trebao bih se početi uzdržavati od toga. Ako si neumjeren u radu (a ima i takvih ljudi), trebao bih se suzdržati od prekomjernog rada i rada nedjeljom. Posebno ako zbog toga pati tvoja obitelj. Ako si neumjeren u jelu – posti. Ako si neumjeren u piću – umjerenost. Ako si neumjeren u riječima – šuti. Čitamo u Evanđeljima kako Isus govori ako nas jedan od udova sablažnjava da ga uklonimo. Ne želi Isus da se sakatimo i doslovno režemo udove. Isus želi da siječemo od sebe požude, neumjerenosti i nesavršenosti. Želi da se suzdržavamo od grijeha i da ne podliježemo kušnjama.
Čistoća
Kako je lijepo biti čist. Kako je lijepo vidjeti nekoga čistog i urednog. I u fizičkom i u duhovnom smislu. A kako nam se lako naviknuti na nečistoću. Sotona je lukav. Neće on odmah na nas bacati blato. Nećemo odmah biti jako prljavi. Nego, malo po malo. Grijeh po grijeh. I to u početku neki laki, „beznačajni“ grijeh. S vremenom se toga nakupi, ali mi ne vidimo jer smo se navikli. Ako u kutu kuće vidim paučinu i ne reagiram ona će se pojaviti i u drugim kutovima. Pa prašina svuda okolo. A ja ne primjećujem. Ili si govorim da moram to počistiti, a ništa ne poduzimam. Možda ne nalazim vremena za čišćenje. Kasnije će sve biti teže počistiti i trebat će mi više vremena. Tako je i sa čistoćom duše. Ako ne pazim, ako odgađam čišćenje (ispovijed), ako neredovito čistim, kasnije će biti teže i postoji velika vjerojatnost da neću sve očistiti. Najgore je od svega kada mi se svidi nešto nečisto. Blago čistima srcem, oni će Boga gledati. Kakva nagrada za čistoću. Potrudimo se za nju.
U poslanici Galaćanima, u kojoj i čitamo o plodovima Duha, Pavao nakon što nabroji djela Duha kaže: Protiv tih nema zakona. Koji su Kristovi razapeše tijelo sa strastima i požudama. Ako po Duhu živimo po Duhu se i ravnajmo (Gal 5, 23 – 25). Ako radimo na tome da donosimo plodove Duha nijedan nas zakon ne obvezuje. Ako donosimo plodove Duha nijedan nas zakon neće osuditi. Možda zakon koji su donijeli ljudi, ali mi ćemo i dalje biti slobodni. Jer čovjek može biti slobodan i kad je fizički zarobljen. (Alojzije Stepinac, korona). Ako smo Kristovi sve ono što nije od Njega trebamo ubiti i uništiti. Sve naše strasti, požude i grijehe. Mi se volimo nazivati vjernicima, a često tako ne živimo. Ako smo Božji, tada trebamo donositi plodove Duha Svetoga: ljubav, radost, mir, velikodušnost, strpljivost, uslužnost, dobrotu, vjernost, blagost, krotkost, uzdržljivost, čistoću.
Tekst: Filip Tovilo
Fotografije: Ruža Keser