Pepelnica ili Čista srijeda dan je kojim započinje korizma, liturgijsko razdoblje koje traje 40 dana (na računajući nedjelje), i koje nas uvodi u hod prema slavlju Kristova uskrsnuća – Uskrsa. To je put pokorničke priprave koji vodi prema uskrsnuću i oblikovanju novoga čovjeka. Tako, pepelnica nema samo individualni karakter obraćenja, nego i ekleziološki, socijalni.
Unutarnja spremnost na obraćenje i vršenje duhovnih i tjelesnih djela milosrđa potvrđuju se i izvanjskim vidljivim znakom pepeljenja: svećenik vjernike posipa pepelom po glavi ili im već prema običajima kraja, pepelom pravi znak križa na čelu, i pri tome izgovara riječi: „Obrati se i vjeruj Evanđelju“. Ponegdje se mogu čuti i riječi iz ranijih obrednika: „Spomeni se, čovječe, da si prah i da ćeš se u prah pretvoriti“. Odatle i sam naziv Pepelnica. Posipanje pepela u kršćanskoj tradiciji označava pokoru i spremnost na novi život.
Kako Pepelnica uvijek pada u srijedu i kako je riječ o pozivu na unutrašnje čišćenje, jasno je zašto se naziva i Čista srijeda.
Da bi se naglasio pokornički karakter Čiste srijede, taj je dan, uz Veliki petak, Crkva proglasila zapovijedanim postom i nemrsom. Postiti znači najesti se jednom do sita u danu, a ne mrsiti znači ne jesti meso (obično se osim mesa ne jedu ni mlijeko, jaja i mliječni proizvodi). Naglasak je, dakle, na umjerenosti u hrani, štoviše dragovoljnom gladovanju, kako bi se time posebno istaknula spremnost na žrtvu i odricanje iz ljubavi i zahvalnosti prema Kristovoj muci i smrti.
Uz post, pokoru i brigu za bližnjega, Crkva će posebno naglašavati i važnost ustrajne molitve, kako osobne, tako i zajedničke, a u tom će smislu naročito poticati na pobožnost križnoga puta. Takvo izgrađivanje i pojedinaca i zajednice kroz navedene oblike odricanja i molitvenog predanja, ima za cilj voditi nas u sve dublje proživljavanje i razumijevanje Kristova vazmenoga otajstva.